Jak zaplanować pomieszczenia w domu parterowym?

Jak zaplanować pomieszczenia w domu parterowym?

Dom jednopiętrowy ma wiele zalet. Możemy dość swobodnie zaprojektować pomieszczenia, nie musimy się martwić o rzeczy takie jak udogodnienia dla dzieci lub niepełnosprawnych. Dodatkowo oszczędzamy na ogrzewaniu, którego koszty trudno dokładnie policzyć przed oddaniem budynku do mieszkania.

Na etapie tworzenia projektu należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Podstawową sprawą jest konstrukcja budynku, zależąca w dużej części od użytych materiałów. Przykładowo – decydując się na zastosowanie cegły nieco komplikujemy możliwości projektowe.

Zalety domu parterowego:

– fundament może być mniejszy i słabszy od fundamentu w domu jedno lub kilkupiętrowym, gdyż będzie musiał znosić mniejsze obciążenia

– przejścia pomiędzy pomieszczeniami nie muszą być mocno wydzielone

– jest łatwiejszy w utrzymaniu

– szybciej się nagrzewa i dłużej utrzymuje ciepło

– jest wygodny i bezpieczny dla dzieci oraz niepełnosprawnych z uwagi na brak schodów

Niezależnie od tego, ilu kondygnacyjny dom chcemy wybudować, powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, który wykona projekt dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Nie ma wielu uniwersalnych projektów, gdyż każda rodzina ma własne upodobania, a tym samym może oczekiwać innych rozwiązań. Oczywiście istnieją standardy projektowe, jednak nie warto się opierać na gotowych schematach.

Układ pomieszczeń w domu parterowym

Jedną z rzeczy do rozważenia jest zastosowanie przedsionka. Jest on niemal niezbędny w regionach, gdzie zima jest mroźna. Dzięki niemu uzyskujemy swego rodzaju izolację przed zbyt szybkim wychładzaniem wnętrza po otwarciu drzwi.

W domu jedno piętrowym musimy bardziej się postarać, aby umiejscowić poszczególne pomieszczenia w sposób, który zapewni wygodę w codziennym użytkowaniu. Musimy też mieć na uwadze, że będziemy mogli mieć mniej pomieszczeń, jeżeli chcemy, aby każde nie było zbyt małe i jednocześnie miało dostęp do okna (czasami łazienka umieszcza jest w centralnym punkcie domu, jednak brak okien źle wpływa na odprowadzanie wilgoci). Kuchnia może być połączona z pokojem dziennym, bądź poprzez szerokie przejście, bądź poprzez wykonanie jej w formie aneksu. Łazienkę dobrze umieścić w takim miejscu, w którym zapewnimy użytkownikom komfort podczas korzystania z niej.

ZOBACZ TEŻ  Budowa z Ytong - wady i zalety betonu komórkowego

Miejsce do pracy

Jeżeli pracujemy w domu lub chcemy mieć po prostu miejsce, w którym w spokoju będziemy mogli korzystać z komputera, czytać książki lub oglądać filmy, warto wydzielić do tego celu osobne pomieszczenie. Jego wielkość powinna być dopasowana do naszych potrzeb, ale zwykle nie będzie ono zajmowało wiele miejsca. Aby zmaksymalizować wykorzystanie tego pokoju, możemy oprócz regału i biurka wstawić do niego kanapę, dzięki czemu uzyskamy dodatkową sypialnię, na przykład na potrzeby gości.

Sypialnia

Ilość sypialni jest bezpośrednio zależna od liczby osób mieszkających w domu. W przypadku młodych małżeństw należy dodatkowo przemyśleć kwestię posiadania ilości potomstwa i już na etapie projektowania domu uwzględnić potrzebę posiadania dodatkowych pokojów przeznaczonych dla dzieci. W najlepszym układzie każdy z mieszkańców będzie posiadał własną sypialnię. Nawet jeżeli dom będzie zamieszkiwać para, która nie planuje posiadać w ciągu kilku lat dzieci, to i tak warto rozważyć dodatkową sypialnię – dla gości lub dziecka, które może się pojawić. W przypadku pokoju dla dziecka nie warto tworzyć małego pomieszczenia, choć jest to często stosowane rozwiązanie. Trzeba mieć na uwadze, że dziecko w swoim pokoju będzie spędzało dużo czasu i musi posiadać odpowiednią ilość miejsca na zabawę, naukę czy przyjmowanie znajomych.

ZOBACZ TEŻ  Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie – sprawdzone metody walki

Oświetlenie

Z pewnością żaden projektant nie zapomni podczas swojej pracy o zaplanowaniu położenia kabli i oświetlenia. Jednak warto mieć na uwadze, aby oświetlenie domu pochodziło głównie ze źródeł naturalnych. Ważne jest odpowiednie umiejscowienie okien, jak i ich wielkość. Jak wspomniałem wcześniej, najlepiej jeżeli każde pomieszczenie ma dostęp przynajmniej do jednego okna. Musimy tutaj dokonać też odpowiedniego wyważenia wielkości okien. Duże okna dadzą nam więcej światła, dzięki czemu zaoszczędzimy na prądzie, jednak są to miejsca, przez które ucieka ciepło – więc nie powinniśmy przesadzać z rozmiarem, aby nie wydać później majątku na ogrzewanie. W niektórych miejscach, jak przedsionek, schowek czy kotłownia możemy zrezygnować z okna – prosta lampa powinna spełnić swoją rolę.

Dach

W domu parterowym warto rozważyć dach mansardowy. Jego koszt wyjdzie nieco drożej niż zwykłego dachu dwuspadowego, jednak uzyskana w ten sposób przestrzeń pozwoli na jej lepsze wykorzystanie, choćby na miejsce, w którym będziemy trzymać niepotrzebne rzeczy. Może to być również dodatkowe miejsce na wypoczynek, szczególnie jeżeli zdecydujemy się zamontować okna dachowe.

Podsumowanie

Wiele osób planując budowę domu myśli głównie w schematach – ma być duży, z piwnicą, parterem i piętrem. Warto jednak rozważyć budowę domu parterowego, szczególnie jeżeli nie mamy i nie planujemy mieć dużej rodziny. Taki dom będzie znacznie tańszy, a przy tym nie straci nic na funkcjonalności. Trzeba jednak już na etapie projektowania domu wziąć pod uwagę wiele zmiennych, jak nasze plany, tryb życia czy wielkość naszej rodziny.