Remont łazienki

Remont łazienki

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Powinna ona być przede wszystkim funkcjonalna, ale ważna jest też estetyka, którą nie jest łatwo osiągnąć biorąc pod uwagę biegnące w tym miejscu instalacje sanitarne.

Powierzchnie w łazience narażone są stale na wilgoć, co powoduje że co kilka lat może być konieczny generalny remont, włącznie ze skuwaniem płytek czy wymianą urządzeń sanitarnych. Przy okazji generalnego remontu można też pokusić się o wymianę instalacji, choć ta czynność na szczęście może być wykonywana znacznie rzadziej. Kompleksowy remont łazienki to wymiana wszystkich sanitariatów, płytek podłogowych i ściennych, wymiana instalacji, oświetlenia i mebli.

Przed rozpoczęciem remontu musimy ustalić, czy dotychczasowe przyłącza pozostaną na swoim miejscu i czy nie będą potrzebne nowe, na przykład na potrzeby ogrzewania podłogowego.

Projekt łazienki i wyposażenia

W pierwszej kolejności warto wykonać projekt ostatecznego wyglądu łazienki. Znacznie ułatwi to zaplanowanie prac, zakup niezbędnych materiałów i skróci czas realizacji prac, gdyż w trakcie nie będziemy musieli się zastanawiać, co chcemy osiągnąć i w jaki sposób.

Materiały możemy wyszukać zarówno w internecie, jak i chodząc po sklepach z materiałami budowlanymi. Najlepiej wyszukać wizualizacje, które dadzą podgląd na to, jak dany materiał będzie się prezentował w praktyce. Przykładowo inna wielkość płytek będzie dobrze wyglądać w małych łazienkach, a inna w tych o dość dużej powierzchni lub wysokich.

Remont łazienki

Instalacje, chociaż najczęściej są pochowane w ścianach, mają duży wpływ na wygląd łazienki. To według nich ustawiamy elementy sanitarne, jak ubikacja, umywalka czy prysznic lub wanna. Najmniejszą elastyczność mamy w przypadku kanału ściekowego. Najtrudniej zmienić jego położenie, a ubikacja powinna być umieszczona jak najbliżej wyjścia do kanału. W przypadku większych odległości możemy mieć później problemy z zatykaniem się ubikacji. Praktyczną rzeczą jest schowanie instalacji za płytami z kartonogipsu. Jest to rozwiązanie mniej pracochłonne, nie musimy naruszać konstrukcji ściany, a dodatkowo w razie konieczności dojścia do rur, odbudowa poprzedniego stanu pochłonie mniej środków.

ZOBACZ TEŻ  Hydroizolacja piwnic i dachów

Obecnie standardem w łazienkach staje się ogrzewanie podłogowe. Do wyboru mamy ogrzewanie połączone z instalacją centralnego ogrzewania, lub niezależne działające na prąd. To drugie nie powoduje konieczności dużych zmian w podłodze. W przypadku ogrzewania połączonego z CO, musimy położyć dodatkowy poziom wylewki, w którym zostaną schowane rury.

Komu powierzyć remont łazienki?

Decydując się na remont łazienki, możemy całość lub większość prac wykonać samodzielnie, albo zlecić jego wykonanie profesjonalnej ekipie. W tym drugim przypadku wygodniejsze jest zlecenie całości prac jednej firmie, zamiast szukania osobnych fachowców do skucia płytek, położenia ogrzewania podłogowego, położenia płytek i zamontowania urządzeń sanitarnych. Biorąc jedną firmę zapewniamy sobie spokój, że w razie jakichkolwiek „fuszerek” w wykonaniu remontu, nie będziemy musieli szukać winnego. Przy kilku ekipach prawdopodobnie żadna z nich nie przyznałaby się do złego wykonania lub własne błędy by próbowała tłumaczyć kiepską realizacją prac przez poprzedników.

Część prac możemy jednak wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziny.

Usuwanie płytek

Usuwanie płytek w łazience to praca, w której możemy mieć dużo do kucia, jeżeli poprzedni klej mocno trzyma. Jeżeli nie planujemy wykorzystać usuwanych płytek, to nie musimy się martwić o ewentualne pęknięcia, więc praca wtedy pójdzie szybciej. Po ich usunięciu ścianę warto wyrównać za pomocą zaprawy tynkarskiej, ułatwi to położenie nowych.

Jeżeli mamy już ogrzewanie podłogowe, a chcemy również usunąć płytki pod naszymi stopami, musimy być dość ostrożni przy usuwaniu dotychczasowych płytek. Przy zbyt mocnym kuciu możemy przypadkowo uszkodzić rury ogrzewania, co doprowadzi do konieczności ich wymiany.

ZOBACZ TEŻ  Elewacja z tynku i drewna — wybierz idealne połączenie

Płytki w łazience

Polskie łazienki najczęściej są wyłożone płytkami w różnych wzorach lub jednobarwnymi. Ożywić wygląd łazienki możemy poprzez zastosowanie mozaik – zarówno na całych powierzchniach, jak i tylko niewielkich elementach. Nadają się one szczególnie do łazienek o małej powierzchni.

Kamień i drewno w łazience

W łazience nie muszą dominować płytki ceramiczne. Mają one co prawda dobre właściwości wodoodporne, jednak warto nadać temu miejscu nietypowego charakteru. Niezwykle estetyczne są kamienne płytki sufitowe i ścienne. Kamień nadaje łazience chłód i elegancję. Nie są jednak tak trwałe, jak płytki ceramiczne.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie w łazience elementów drewnianych. I nie ma tu na myśli tylko mebli, ale również pokrycia nim ścian i podłogi. Szczególnie na tej ostatniej spowodują one przyjemne uczucie podczas chodzenia w łazience boso. Drewno w łazience musi być odpowiednio dobrane – konieczne jest, aby było ono odporne na wilgoć, zmiany temperatury i stojącą wodę. Sprawdzają się do tego celu tropikalne drewna, np. teak, używany w żeglarstwie. Drewno wymaga również większej konserwacji. Zaleca się również, aby powłoka była nanoszona w taki sposób, aby drewno unosiło się, a pod spodem była przestrzeń wypełniona powietrzem.

Koszt remontu łazienki

To, ile zapłacimy za remont łazienki, jest zależne od kilku czynników. Wielkości łazienki (zarówno powierzchni, jak i wysokości), jakości materiałów które użyjemy, a także zakresu prac. Nawet podstawowy remont to wydatek, który zamknie się w czterocyfrowej sumie. Warto mieć na uwadze, że koszt remontu nie rośnie proporcjonalnie do wielkości. W małej łazience koszt wyremontowania jednego metra kwadratowego będzie wyższy, niż koszt podobnego w zakresie prac remontu w dużej łazience. Nie powinniśmy oszczędzać na materiałach, które zostaną użyte. Tańsze produkty są zwykle mniej estetyczne, a dodatkowo mniej trwałe. Biorąc pod uwagę warunki panujące w łazience i niedogodności spowodowane jej czasowym wyłączeniem z użycia podczas remontu, lepiej remont przeprowadzić w oparciu o dobrej jakości materiały. Dzięki temu kolejna renowacja nie będzie zbyt szybko potrzebna.