Hydroizolacja piwnic i dachów

Hydroizolacja piwnic i dachów

Przenikanie wody może spowodować wiele uszkodzeń w Twoim domu. Membrana hydroizolacyjna jest konieczną i niezawodną ochroną przed skutkami deszczu. Chroni przed wilgocią i innymi zjawiskami pogodowymi, więc nie warto na niej oszczędzać. Szczególnie ważne jest użycie membrany pod podłogi i dach.

Co należy odizolować? Balkony, tarasy, płaskie dachy, powierzchnie, w których budynek styka się z podłożem, powinny być zaizolowane ciągłą warstwą poliuretanu lub bitumicznego uszczelnienia hydroizolacyjnego.

Materiały

Wykonując izolację możesz wybierać między różnymi materiałami. Najczęściej stosowanymi są taśmy uszczelniające z poliuretanu lub bitumiczne, układane w ciągłej warstwie. Taśmy mogą być samoprzylepne, dzięki czemu można je łatwo zamontować na konstrukcji. Zaletami uszczelnienia poliuretanowego jest ochrona przed wodą. Jest odporny na wszelkie warunki pogodowe, w tym na promieniowanie UV, zmiany temperatury, uszkodzenia mechaniczne i zapewnia ochronę przed wnikaniem wody.

ZOBACZ TEŻ  Rozbiórka budynku

Uszczelnianie piwnicy

Klasyczny sposób uszczelnienia stosowany do tej pory polega na tym, że warstwy znajdują się w strukturze, tj. na płycie fundamentowej. Jeśli obiekt jest wystawiony na działanie ciśnienia wody, stosuje się podwójne lub potrójne warstwy pasków bitumicznych. Liczba warstw uszczelniających zależy od głębokości fundamentów.

Zaawansowana metoda uszczelniania zapewnia, że fundament jest izolowany od zewnątrz, tj. całkowicie na styku z ziemią. Pod płytą fundamentu, gdzie występuje zwiększone ryzyko gromadzenia się wody, które może spowodować zamarznięcie betonu i jego kruszenie przy roztopach, najpierw instaluje się przegrody polistyrenowe o grubości 5 do 8 cm. Są one umieszczone na twardej powierzchni lub na betonie.

Uszczelnianie płaskich dachów

Ze względu na bezpośredni wpływ wody deszczowej, uszczelnienie dachy ma bardzo duże znaczenie dla jego trwałości. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy różnymi rodzajami płaskich dachów wykonanych bezpośrednio na betonie lub innych konstrukcjach. Niezależnie od konstrukcji, należy wykonać odpowiednią izolację, która ochroni pomieszczenia poniżej przed przenikaniem wody.