Kanalizacja

Kanalizacja

Dobre podłączenie domu do systemu kanalizacji jest niezbędne do prawidłowego odprowadzania ścieków i wód opadowych. Być może sam kiedyś doświadczyłeś zapachów lub wycieków z instalacji sanitarnej. Nieprawidłowe projektowanie tego elementu jest niestety szeroko rozpowszechnione, dlatego w dzisiejszym wpisie poświęcamy się kanalizacji domu, która jest ważną częścią instalacji technicznych.

Pionowe rury wodne

Normalna grubość pionowych rur wodnych wykonanych z tworzyw sztucznych wynosi 110 mm. Dobrze zaplanować odpowiednio wcześniej położenie elementów białego montażu, takich jak umywalki czy toalety. Pozwoli to na uniknięcie kosztowego skuwania płytek pod przemieszczenie rur w ścianie. Warto możliwie zminimalizować ilość pionowych rur w ścianach, gdyż pozwoli to na uniknięcie wielu kosztów. Należy też dążyć do krótkich połączeń pomiędzy rurami.

ZOBACZ TEŻ  Perfekcyjny remont balkonu – twój przewodnik krok po kroku

Poziome rury wodne

Oprócz pionowych domowych rur kanalizacyjnych instalowane są również rury poziome. Są one instalowane po jastrychu lub lepiej po izolacji. Grubość rury kanalizacyjnej wynosi od 75 do 110 mm, ale oczywiście zależy to od urządzenia sanitarnego. Minimalny spadek wynosi 2%, co oznacza, że przy 5 metrach rury spadek powinien wynosić 10 cm (czyli różnica wysokosci położenia dwóch końców rury).

Często zdarza się, że w podłodze na piętrze nie ma wystarczająco dużo miejsca na to, aby uzyskać spadek 2%, więc możliwe jest wstawienie rur nad podwieszanym sufitem. W takim przypadku warto upewnić się, że rury dostaną odpowiednią izolację dźwiękową.

Połączenie z miejskim systemem kanalizacji

Ważną częścią systemu domowej kanalizacji jest podłączenie jej do kanalizacji publicznej lub przydomowego systemu oczyszczania. Zwykle takie połączenie wykonuje się z rurami o średnicy 200 mm. Ścieki odprowadzane są z budynku przez szyb inspekcyjny i pokryte żeliwną osłoną.

ZOBACZ TEŻ  Triki na optyczne powiększenie salonu - praktyczne i proste porady

Kanał musi być prawidłowo umieszczony na przygotowanej powierzchni, w przeciwnym razie rura może ulegać odkształceniom, co spowoduje duże problemy.

Rura powinna być umieszczona poniżej punktu zamarzania. W naszych warunkach klimatycznych jest to głębokość ok. 80 cm. Aby móc podłączyć się do miejskiej kanalizacji wymagane jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji i zgody od jednostki administracyjnej.

Po wykonaniu kanalizacji należy sprawdzić jej przepływ i szczelność. Podczas sprawdzania nie mogą wystąpić żadne wycieki ani inne nieregularności w ściekach. Jeżeli sprawdzenie przebiegnie poprawnie, kanalizacja będzie mogła zostać oddana do użytku.