Jak wyczyścić czajnik z kamienia – domowe przepisy na jego usunięcie!

Jak wyczyścić czajnik z kamienia – domowe przepisy na jego usunięcie!

Jak wyczyścić czajnik z kamienia - domowe przepisy na jego usunięcie!

Gorące napoje, owsianka i termofory — używamy naszych czajników do herbaty więcej niż zdajemy sobie sprawę! Jeśli myślisz, że możesz uciec bez wiedzy, jak czyścić czajnik, mylisz się. Wystarczy zajrzeć do pokrywy, aby zobaczyć, jakie okropności czają się na dole!

Kamień w czajniku — co z nim zrobić?

Jeśli nie nadążasz za regularną konserwacją czajnika, nie będzie się gotował tak szybko, a nawet jego trwałość ulegnie znacznemu skróceniu. Jest to lepsze dla środowiska — i salda banku — jeśli utrzymasz go w czystości. Nie wspomnijmy nawet o płatkach wapiennych, które mogłyby trafić do twoich napojów.

Ale jak dokładnie czyścisz czajnik?

Dzisiaj dzielimy się najlepszymi, naturalnymi metodami, które pomogą Ci zrobić to dobrze za pierwszym razem.

Co to jest kamień?

Kamień wapienny to biały osad znany również jako węglan wapnia — dlatego czajnik wymaga regularnego czyszczenia.

Kamień wapienny występuje w miejscach, w których odparowała gorąca woda, a część pozostałego osadu zestaliła się. Być może widziałeś go także na starych rurach, zbiornikach wody i centralnych systemach grzewczych. Jest to szczególnie powszechne w obszarach z twardą wodą, ponieważ taka woda bogata jest w rozpuszczony magnez i wapń.

Jak często należy czyścić czajnik?

Czajnik wymaga regularnego czyszczenia i odkamieniania. Zalecamy kontrolować czystość czajnika raz na dwa tygodnie lub w razie potrzeby.

Jak usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami?

1. Usuń kamień z czajnika octem

 • Zacznij od napełnienia czajnika do maksymalnej linii równymi częściami wody i białego octu.
 • Zagotuj czajnik i pozostaw mieszankę na godzinę.
 • Wylej mieszaninę i przepłucz wnętrze czajnika czystą wodą.
 • Jeśli kamień pozostaje, powtórz proces. Można dodać więcej octu niż wody, w zależności od nasilenia kamienia.
 • Jeśli jest jeszcze trochę kamienia, użyj gąbki lub ściereczki, aby delikatnie go zetrzeć. Nie szoruj elementu grzejnego, ponieważ może to spowodować uszkodzenie czajnika.
 • Wypłucz i gotuj czajnik czystą wodą, aż zapach zniknie.
ZOBACZ TEŻ  Wiązary dachowe: tradycyjne vs. prefabrykowane

WSKAZÓWKA: Upewnij się, że odłączyłeś czajnik lub poinformowałeś wszystkich w swoim domu, że jesteś w trakcie sprzątania i czyszczenia czajnika!

2. Jak używać cytryny do odkamieniania czajnika?

 • Napełnij czajnik czystą wodą tuż poniżej linii maksymalnej.
 • Wyciśnij sok z cytryny do czajnika.
 • Pokrój pozostałą cytrynę na mniejsze kawałki i dodaj do wody.
 • Zagotuj czajnik z cytryną i wodą w środku. Pozostaw mieszaninę do moczenia przez 1 godzinę.
 • Wypłucz czajnik czystą wodą, upewniając się, że usunąłeś pozostałą cytrynę.

3. Używając sody oczyszczonej do czyszczenia czajnika

Po zastosowaniu dowolnej z powyższych metod, możesz zrobić dodatkowy krok i posypać do czajnika kilka łyżek sody oczyszczonej.

 • Pozostaw sodę oczyszczoną, aby usiadła w bazie przez kilka minut.
 • Użyj miękkiej ściereczki, aby wytrzeć wnętrze czajnika, a następnie spłucz.

WSKAZÓWKA: Możesz także użyć sody oczyszczonej zamiast cytryny lub octu. Użyj około 2 łyżek zmieszanych z pełnym czajnikiem czystej wody i zagotuj.

4. Czy Coca Cola odkamieni czajnik?

Większość z nas słyszała o cudownych zdolnościach czyszczących Coca Coli, ale czy wiesz, że można ją również użyć do odkamieniania czajnika? Zawiera kwas węglowy, który jest naprawdę potężny, jeśli chodzi o zwalczanie kamienia.

 • Napełnij czajnik Coca Colą i zagotuj.
 • Odstawić na 30 minut.
 • Dokładnie spłucz, aby usunąć wszelkie zapachy.

5. Wyczyść filtr

Nie zapomnij wyczyścić filtrów. Dużo kamienia złapało się tutaj! Jeśli filtr jest wyjmowany, wrzuć go do szklanki białego octu na 20 minut. Użyj skrubera, aby usunąć kamień.

Jak czyścić zewnętrzną część czajnika

Czyszczenie zewnętrznej części czajnika należy wykonywać częściej niż odkamienianie. Powinieneś spróbować zrobić to przynajmniej co dwa tygodnie, aby usunąć brud lub ślady.

 • Spryskaj ściereczkę antybakteryjnym, uniwersalnym środkiem czyszczącym.
 • Wytrzyj czajnik, aby usunąć pozostałości.

W przypadku czajników ze stali nierdzewnej można użyć olejku niemowlęcego lub oliwy z oliwek, aby nadać mu błyszczące, bez smug wykończenie. Wystarczy polerować w niewielkiej ilości czystą, suchą szmatką.

ZOBACZ TEŻ  Perfekcyjny remont balkonu – twój przewodnik krok po kroku

Pamiętaj, aby wyczyścić dziobek po odkamienianiu czajnika. Para z wrzenia czajnika zadziała magicznie, aby rozluźnić kamień — będzie to po prostu potrzeba szybkiego wycierania.

WSKAZÓWKA: Jeśli czyścisz czajnik elektryczny, uważaj, aby elementy elektryczne i gniazda były zawsze suche.

Zapobieganie gromadzeniu się kamienia w przyszłości

Nie przepełniaj czajnika

Woda stojąca prowadzi do powstawania osadów w czasie. Pozostaw pozostałą wodę do ostygnięcia, a następnie wylej na rośliny, aby nie marnowała się.

Filtruj wodę

Możesz zmniejszyć ilość złogów, wypełniając czajnik wyłącznie wodą, która została przefiltrowana lub za pomocą czajnika z filtrem. Czajniki z wbudowanymi filtrami mogą nie filtrować wody, ale powstrzymają płatki wapienne przed wchodzeniem do napojów!

Kontynuuj regularne czyszczenie

Nawet jeśli czajnik wygląda czysto i nie zawiera kamienia, zapobieganie jest zawsze najlepszą metodą. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu, aby nie zostać przytłoczonym trudnym, głębokim czyszczeniem.

Zdobądź kulkę do usuwania kamienia z czajnika

Te ładne, małe druciane kulki można wsunąć do czajnika, aby zapewnić, że kamień zostanie zebrany, zanim będzie miał szansę osiąść na dnie. Możesz okresowo usuwać piłkę, aby spłukać kamień i ponownie go użyć.

Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy używają czajnika na co dzień, ponieważ kamień może gromadzić się bardzo szybko i stanowić problem podczas przygotowywania herbaty, kawy lub innej gorącej wody.

Kulka do usuwania kamienia jest bardzo łatwa w użyciu i zajmuje tylko kilka sekund, aby ją włożyć do czajnika. Można ją kupić w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego lub zamówić online.

Najczęściej zadawane pytania

Jak pozbyć się metalowego smaku w czajniku?

To całkiem normalne, że doświadczysz metalicznego smaku z zupełnie nowego czajnika. Zwykle znika to z czasem i jeśli najpierw zagotujesz kilka czajników pełnych wody. Jeśli metaliczny smak utrzymuje się, spróbuj użyć wyżej wymienionej metody wodorowęglanu sodowego.

Czy możesz ugotować jajko w czajniku?

Z pewnością możesz! Ten zabawny hack nie jest najbardziej praktycznym pomysłem, ponieważ jeśli jajko pęknie, będziesz miał całkiem porządną robotę. Nie zaleca się również picia wody, w której ugotowały się jaja, ponieważ nie wiadomo, jakie zanieczyszczenia mogą się uwolnić z muszli! Trzymalibyśmy się patelni na piecu, gdybyśmy byli tobą.

Co się stanie, jeśli wygotuję pusty czajnik?

Zależy to od czajnika, ale przy starszym modelu może dojść do uszkodzenia elementu grzejnego. Niektóre czajniki wyłączają się automatycznie, jeśli nie ma w nich wody. Jest to dodatkowa funkcja bezpieczeństwa.

Czy mogę używać tych końcówek w plastikowym czajniku?

Tak — te wskazówki są równie odpowiednie do używania w plastikowym czajniku.