Urządzanie pokoju dziennego

Urządzanie pokoju dziennego

Pokój dzienny jest ważnym pomieszczeniem we współczesnych mieszkaniach. To tutaj zwykle relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy. Tu przyjmujemy gości – rodzinę i znajomych. Aby pokój dzienny spełniał swoją funkcję, przeznaczamy na niego najbardziej przestronne pomieszczenie, w którym swobodnie będzie mogła przebywać cała rodzina. Projekt wnętrza salonu ogrywa ważną rolę. Zwykle praktykuje się podzielenie go na 3, przenikające się wzajemnie, strefy: jadalnia, miejsce do spędzania czasu wolnego i miejsce do pracy.

Funkcjonalny pokój dzienny

Aby zapewnić warunki do komfortowego prowadzenia rozmów, warto zastosować meble tapicerowane. Wygłuszają one pomieszczenie, w którym się znajdują. Najczęściej będą to krzesła oraz kanapa. Wszystkie meble powinny być w takim samym stylu i się wzajemnie uzupełniać, zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie. Można do tego celu zakupić komplet mebli, ale nie jest to konieczne. Wystarczy, że poszczególne meble będą miały cechy wspólne, takie jak styl i kolorystykę.

ZOBACZ TEŻ  Remont łazienki

Meble często ustawia się wokół stolika kawowego, w bocznej części pokoju. Jeżeli umieścimy w nim zestaw kina domowego lub sam telewizor, to powinniśmy tak rozplanować ułożenie mebli, aby każdy miał swobodny podgląd obrazu, a dźwięk w każdym miejscu przeznaczonym do siedzenia był odpowiedni. Do umieszczenia telewizora najczęściej wykorzystuje się miejsce na jednej ze ścian.

Niektórzy chcąc zwiększyć przytulność pokoju dziennego chcieliby umieścić w nim kominek. Jeżeli nie masz możliwości, aby zrobić prawdziwe „domowe ognisko”, możesz wykorzystać imitację kominka. Efektywność tego rozwiązania zwiększy lustro umieszczone nad kominkiem. Dodatkowo salon to dobre miejsce na umiejscowienie elementów związanych z wodą, na przykład akwarium.

Funkcja jadalni

Jeszcze do niedawna w wielu domach funkcję miejsca do jedzenia spełniał stół ustawiony w centralnym punkcie pokoju. Ma to swoje zalety, jednak nie trzeba się trzymać tego rozwiązania, tym bardziej że przez nie wykorzystujemy znaczą część przestrzeni. Coraz częściej możemy się spotkać z wykorzystaniem stołów niewielkich rozmiarów, które są umieszczone w rogach pokoju lub blisko jednej ze ścian. Stoliki te często są przesuwane lub składane.

ZOBACZ TEŻ  Wiązary dachowe: tradycyjne vs. prefabrykowane

Możesz również rozważyć całkowite przeniesienie jadalni do kuchni, która będzie służyć na co dzień. W pokoju dziennym spożywanie posiłków będzie mogło być ograniczone do specjalnych okazji, jak na przykład przyjmowanie gości lub spożywanie świątecznych posiłków.

Podsumowanie

Zwracając należytą uwagę na odpowiednie zaprojektowanie salonu, masz szansę stworzyć idealne warunki dla rozrywki, pracy i odpoczynku dla swojej rodziny.