Ściany – wybór materiału

Ściany – wybór materiału

Budując dom masz szeroki wybór różnych materiałów budowlanych – zarówno pod względem rodzaju, jakości, jak i ceny. Jeszcze zanim wbijesz pierwszą łopatę pod fundamenty, powinieneś przemyśleć, jakiego rodzaju materiały użyjesz do budowy ścian. Rynek budowlany oferuje tu kilka opcji: klasyczne cegły, pustaki szalunkowe, beton komórkowy, bloczki betonowe. Poniżej zebraliśmy kilka opcji.

Konstrukcja ściany

Odpowiednia konstrukcja ściany jest niezbędna dla domu. Ma ona dwie funkcje: zapewnia nośność i izolację termiczną. Obciążalność jest obliczana statycznie, ale w praktyce można założyć, że ściana o klasycznej konstrukcji musi mieć grubość około 20 cm dla domu o wysokości 4,5 metra. W praktyce obowiązuje zasada, że tańsze jest budowanie cieńszej ściany i kompensowanie dużej przewodności cieplnej dodatkową izolacją termiczną.

Cegły

Przez tysiące lat cegły były wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny. Produkcja i sposób układania nie zmieniły się znacząco przez ten czas. Cegły są nadal układane ręcznie, bez użycia maszyn maszyn. Obecnie powszechnie używane są ceglane bloki z rowkami. Taka cegła ma kolory gliny i znacznie zwiększa opór cieplny. Technicznie najnowsze są polerowane cegły, które są klejone klejem poliuretanowym.

ZOBACZ TEŻ  Producent przyczep rolniczych i budowlanych

Cegły są dostępne w różnych grubościach – od 20 do 38 cm oraz. Współczynnik przewodności cieplnej jest niski.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o obciążeniu statycznym. Zalecamy kupowanie cegieł od sprawdzonych producentów. Pod żadnym pozorem nie należy wierzyć produktom o niskich cenach – idąca za nią słaba jakość wykonania znacząco może zmniejszyć żywotność całego budynku.

Beton komórkowy

Beton komórkowy składa się zasadniczo z piasku, wapna, cementu i gipsu, do których wtryskiwane jest powietrze pod wysokim ciśnieniem. Beton komórkowy posiada dzięki temu bardzo równomiernie uwięzione pęcherzyki powietrza, które podnoszą właściwości termoizolacyjne. Podobnie jak w przypadku cegieł z gliny, materiał jest przyjazny dla zdrowia i środowiska.

Zaletą betonu komórkowego jest łatwość budowania za pomocą tego materiału. Beton komórkowy jest klejony cienką zaprawą klejącą. Zaletą produkcji jest również możliwość łatwego poprowadzenia instalacji przez dostępne otwory. Niewielką wadą jest kruchość, którą eliminuje warstwa wykończeniowa. Wiele osób uważa, że beton komórkowy bardziej chłonie wodę ze względu na porowatość, ale nie jest to prawdą, ponieważ w niektórych przypadkach ma niższą zdolność absorpcji niż cegły.

ZOBACZ TEŻ  Urządzanie pokoju dziennego

Płytki betonowe

Betonowe płytki robione są ze specjalnego betonu i mają bardzo dobrą nośność. Są one wykorzystywane do wykonywania piwnic i połączeń pionowych. Zaletą płytek betonowych jest dokładne wykonanie, ponieważ są one wytwarzane za pomocą formy odlewniczej.

Pustaki szalunkowe

Oprócz tradycyjnych rozwiązań od kilku lat na rynku są dostępne nowe materiały i technologie. Pustaki szalunkowe coraz częściej zastępują klasyczne cegły. Jednym z oferowanych rozwiązań są pustaki szalunkowe z cementu włóknistego. Włókno drewna w połączeniu z cementem jest doskonałym naturalnym elementem konstrukcji. Zawierają one dwutlenek węgla, który drzewa pochłonęły z atmosfery. Zaletą cegieł z włóknocementu jest szybki i niezwykle prosty montaż. Ściany przepuszczają parę wodną, dzięki czemu dom może „oddychać”. Cena zewnętrznych pustaków szalunkowych jest ok. 40% wyższa niż pustaków szalunkowych do wnętrz.