Renowacja balkonu

Mimo, że robienie balkonów w domach wolnostojących, szczególnie tych posiadających ogródek, nie ma dużego uzasadnienia, nadal jest to dość popularnie spotykany element budownictwa. Jest on jednak mocno narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a przez to łatwo podany na zniszczenia, takie jak pęknięcia, luzowanie się płytek, odrywanie tynku ze stropu i inne uszkodzenia. W poniższym wpisie opiszemy, jak wykonać renowację balkonu.

Co powoduje uszkodzenia?

Zanim zaczniemy prace renowacyjne powinniśmy się dowiedzieć, co szkodzi naszemu balkonowi, aby kolejna renowacja nie musiała być zbyt szybko ponownie przeprowadzona. Na balkon największy destrukcyjny wpływ ma promieniowanie UV, deszcz oraz nagłe zmiany temperatury. Czynniki te powodują, że materiał budowlany traci powoli swoje właściwości i zaczyna kruszeć. Dodatkowo płyta balkonu jest narażona na obciążenia wynikające zarówno z masy własnej, jak i ciężkich przedmiotów, które na niej umieszczamy, jak meble czy donice.

Uszkodzenia balkonu od wody

W większości przypadków najszybciej powstające uszkodzenia balkonu to te od wody. Miejscami najbardziej narażonymi na wnikanie wody w konstrukcję balkonu są wszelkiego rodzaju łączenia (ze ścianą, z barierkami) oraz płytki, szczególnie jeżeli nie są dobrze położone. Wpływ ma też nachylenie balkonu – jeżeli jest za małe, woda nie ma jak spływać i pozostaje na powierzchni, i stopniowo doprowadza do jej niszczenia.

Uszkodzenia balkonu od mrozu

Niszcząca siła wody jest szczególnie widoczna w przypadku wody. Jeżeli dostanie się do środka konstrukcji, to przy zamarzaniu zwiększy swoją objętość. Jest to stosunkowo niewielki przyrost, jednak przy niewielkich szczelinach wystarczy to, aby pogłębiać pęknięcia. Jest to nie tylko mało estetyczne, ale też niebezpieczne, gdyż w ten sposób konstrukcja balkonu się osłabia.

Uszkodzenia balkonu od korozji

Wnikanie wody do konstrukcji balkonu może mieć poważny wpływ na nośność. Przeciekające miejsca przy barierkach powodują rdzę na balkonie. Może ona prowadzić do pęknięć i kruszenia betonu.

Usunięcie uszkodzeń betonu na balkonie

W większości przypadków balkony wykonuje się z betonu zbrojonego. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy oczyścić beton. Należy usunąć na tyle dużo materiału, aby dojść do zdrowej, nienaruszonej, twardej powierzchni. Jeśli dojdziemy do stalowych prętów, należy je wyczyścić za pomocą drucianej szczotki.

W następnej kolejności należy nawilżyć beton i przygotować zaprawę. Nakładamy ją na powierzchnię na grubość max. 60 mm, a następnie wygładzamy, pamiętając o konieczności zachowania minimalnego spadku.

Kiedy zaprawa będzie już odpowiednio twarda możemy przystąpić do kładzenia płytek. Powierzchnia, na której będziemy je kłaść, musi być czysta, bez żadnych plam oleju, kurzu, itp. Możemy ją również odtłuścić, aby płytki lepiej trzymały. Pod płytki możemy rozprowadzić zaprawę hydroizolacyjną, która dodatkowo będzie chronić balkon w razie, gdyby płytki lub fugi dostały pęknięć.

Do wykonania fug warto użyć materiału możliwie najlepszej jakości. Jest to element, który ma znaczący wpływ na to, jak długo płytki będą trzymać się powierzchni.