Remont mieszkania w pięciu krokach

Pięknie urządzony dom daje nam codziennej energii do wyzwań stojącymi przed nami każdego dnia. Jednak droga od starego, zaniedbanego do wyremontowanego domu nie jest prosta. Oto pięć rzeczy, które warto rozważyć przed rozpoczęciem remontu.

1. Oceń skalę

Czy kupiłeś dom, odziedziczyłeś, czy może wynajmujesz długoterminowo i chcesz odnowić mieszkanie? Najpierw powinieneś przeanalizować stan mieszkania i ocenić, co należy odnowić. W tym celu sprawdź okna, wyposażenie, podłogi, parkiety, ściany, meble, itp. Znajdź i oceń defekty, takie jak pojawienie się pleśni w rogach i przyczyny jej wystąpienia.

2. Pomyśl, co chcesz osiągnąć

Po ocenieniu stanu mieszkania potrzebne jest stworzenie kompleksowego planu wizji tego, co chcesz osiągnąć za pomocą remontu mieszkania. Niektórzy remontują etapami, głównie ze względu na koszty, czasem ze względu na czas. W ten sposób najpierw wymieniają podłogi, następnie okna, a następnie zostaje odnowiona łazienka, itd. Oczywiście można również od razu zrobić całkowity remont. Niezależnie od tego, czy remont odbywa się częściowo, czy kompleksowo, zdecydowanie zaleca się, abyś wiedział, co chcesz docelowo osiągnąć. Dzięki temu możesz z każdym krokiem przybliżyć się do ostatecznego rezultatu, który będzie satysfakcjonujący.

3. Plany i wizualizacja

Najpierw ułóż swój pomysł na papierze. Architekt wnętrz może pomóc Ci w tym kroku. Plany umożliwiają wizualizację ostatecznego wyglądu poszczególnych pomieszczeń, a także ułatwiają wybór materiałów i mebli. Przede wszystkim plan jest przydatny, jeśli zdecydujesz się na przeprojektowanie układu pomieszczeń. W przypadku domów wielorodzinnych ocena ekspertów jest konieczna, ponieważ trzeba wiedzieć, czy ściany które chciałbyś przesunąć są to ściany nośne, czy nie. Na ścianach nośnych żadna zmiana nie jest dozwolona, natomiast na innych ścianach należy ocenić wpływ na wytrzymałość statyczną budynku.

Jeśli wykonasz samodzielnie projekt renowacji, zachowaj ostrożność!

4. Lista niezbędnych robót i materiałów

Po podjęciu decyzji co do ostatecznego projektu, należy sporządzić wykaz niezbędnych prac i materiałów. Listę możesz opracować samodzielnie, za pomocą architekta lub wykonawcy. Konieczne jest również określenie charakteru i jakości materiałów, ponieważ mogą one znacznie się różnić. Wysokiej jakości specyfikacja prac pozwala na uzyskanie porównywalnych ofert od różnych kontrahentów i oszacowanie kosztów. Zlecenie wykonania kosztorysu to stosunkowo niewielki wydatek (około 100-200 złotych), a można dzięki niemu zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Jeśli poświęcisz się projektowi remontu, zwróć szczególną uwagę na fazy budowy. Oddziel prace budowlane od prac wykończeniowych. Możesz łatwo oddzielić fazy na zadania „brudne” i „czyste”. Wszelkie kucia, duże wiercenia, malowanie wykonujemy na początku, a np. parkiet jest układany na końcu.

Szczególnej uwagi wymaga wykonanie instalacji sanitarnych i elektrycznych. Jeśli chcesz mieć ładny dom, musimy kompleksowo rozważyć wszystkie przełączniki i połączenia. Każda kolejna zmiana będzie bardzo kosztowna, ponieważ może wiązać się z koniecznością zniszczenia paneli podłogowych i płytek na ścianach.

5. Koszt remontu

Dla większości osób koszt remontu jest decydującym czynnikiem wpływającym na realizację planów i wybór materiałów. W przypadku całkowitego remontu z wymianą mebli, koszt z wykorzystaniem materiałów o niskiej jakości zaczyna się od około 400 PLN / m2 i wzrasta do 800 PLN / m2 i więcej, jeśli zostaną użyte materiały wysokiej jakości. Należy mieć na uwadze, że remont zwykle robi się przynajmniej na kilka lat, a często generalna zmiana aranżacji robiona jest dopiero po kilkunastu latach. W takiej sytuacji należy dobrać najlepsze materiały w zakresie cenowym, na który pozwala nam nasz budżet.

Podsumowanie

Remonty należy starannie i ostrożnie zaplanować, najpierw oceniając sytuację, a następnie tworząc projekt. Określ wygląd mieszkania po remoncie, zakres cen materiałów, a otrzymasz listę ofert budowlanych od wykonawców. Architekt może ci w tym bardzo pomóc. Jego pomoc może zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy i naprawy różnych błędów. Ostatecznie powinieneś mieszkać w domu, który jest dostosowany do twoich potrzeb.