Kupując stary dom lub mieszkanie w kamienicy, zwykle musimy liczyć się z koniecznością odnowienia drewnianych podłóg. Dzięki temu zapobiegniemy skrzypieniu, będziemy mogli ułożyć ładny dywan lub w razie takiej potrzeby, zainstalować ogrzewanie podłogowe. W tym artykule pokażemy, jakie masz możliwości.
Przed rozpoczęciem procesu odnawiani podłogi warto zadać sobie kilka pytań: jak duże są uszkodzenia struktury podłogi? Jakie wymagania funkcjonalne ma spełniać? Czy będziesz montował ogrzewanie podłogowe? Czy będziesz stosował dywan lub wykładzinę? Czy na podłodze zostaną postawione ścianki działowe? Znając odpowiedzi na te pytania łatwiej będzie Ci zaplanować zakres prac i materiały, w jakie musisz się zaopatrzeć.
Usunięcie podłogi
W przypadku konstrukcji w złym stanie lub takiej, na której chcemy postawić ściany, może okazać się konieczne położenie wylewki ze zbrojeniem. W pierwszym kroku należy usunąć całą podłogę, wraz z drewnianymi belkami, na których była osadzona. Zalecane jest, aby wymiary zbrojenia i grubość wylewki obliczył inżynier budowlany. Zastosowanie wylewki ma swoje wady – potrzeba nawadniać beton, ingeruje się mocno w konstrukcję budynku, a całość może schnąć około miesiąca. Plusem jest jednak to, że podłoże zostaje wzmocnione, dzięki czemu można na nim zastosować ogrzewanie podłogowe.
Ochrona drewnianych podłóg przed szkodnikami
W drewnianych podłogach, szczególnie słabo zakonserwowanych, lubią pokazywać się szkodniki, zarówno w deskach, jak i belkach podtrzymujących konstrukcję. Jeżeli w czasie prac zauważysz robaki lub ślady po ich aktywności, musisz usunąć „zarażone” elementy. Pozostawienie ich spowoduje, że nowa podłoga zbyt szybko zostanie osłabiona i do tego będzie nieestetycznie wyglądać. Nowe elementy należy zakonserwować poprzez pomalowanie odpowiednimi impregnatami.
Izolacja podłóg drewnianych
W starszych domach pomiędzy drewnianymi belkami podporowymi jest zwykle wolna przestrzeń od ok. 10 cm do 15 cm. Aby zapewnić izolację akustyczną i termiczną warto wypełnić przestrzenie wełną mineralną skalną lub szklaną. Nad izolacją należy umieścić folię, która będzie przepuszczać parę wodną.
Suchy jastrych lub jastrych cementowy
Jastrych to posadzka bezspoinowa lub podkład pod podłogę. Zadaniem warstwy jest wyrównanie powierzchni np. stropu przed położeniem materiału wykończeniowego, jakim może być terakota lub inne płytki podłogowe, parkiet, wykładzina dywanowa lub z tworzyw sztucznych. Najszybszym rozwiązaniem jest suchy jastrych, ponieważ przy jego zastosowaniu nie będzie potrzebna woda ani czas potrzebny na wyschnięcie. Podczas renowacji suchych pomieszczeń można stosować płyty OSB.
Lepszym rozwiązaniem pod kątem zminimalizowania dźwięków lub położenia ogrzewania podłogowego pod płytkami jest tradycyjny wylew cementowy.
Ostateczne pokrycie podłogi może być dowolne: parkiet, kamień, kafelki lub wykładziny.
W zależności od odpowiedzi na pytania zadane na początku, powinieneś być w stanie wybrać odpowiednie rozwiązanie do renowacji podłogi w starym domu.