Budowa z Ytong – wady i zalety

Termin Ytong oznacza materiał budowlany wykonany z betonu komórkowego. Jest to termin stosowany do wielu produktów, takich jak cegły, płyty ścienne, nadproża, dachy i inne elementy. Elementy wykonane z betonu komórkowego są wykonane z piasku kwarcowego, wapna, cementu i wody.

Korzyści ze stosowania Ytong

1) izolacja

Materiał Ytong ma dobre właściwości termoizolacyjne, co chroni wnętrze budynku przed zimnem w zimie i upałem latem. Zawdzięcza to głównie swojej budowie, ponieważ struktura zawiera pory powietrza, które jest doskonałym izolatorem.

Dobra izolacja obiektu z elementami Ytong można osiągnąć nawet za pomocą jednowarstwowej ściany o grubości 30 cm.

2) ochrona przeciwpożarowa

Ytong jest niepalny, co jest jego podstawową cechą. Beton komórkowy nie traci swojej wytrzymałości do temperatury 650 ° C. Przykładowo ściana o grubości 14 cm wytrzymuje 120 minut ognia. Podczas spalania nie wydzielają się żadne toksyczne substancje.

3) nośność

Beton komórkowy jest wysoce sprężysty, ponieważ struktura jest jednorodna, a pęcherzyki powietrza są równomiernie rozmieszczone w materiale. Ytong przenosi obciążenia równomiernie na całej powierzchni i ma dobrą nośność. Beton komórkowy może być wykorzystywany jako materiał budowlany w budynkach posiadających do 3 pięter (+ parter).

Wady Ytong

1) problem mostków termicznych

Budując z betonu komórkowego, trzeba zwrócić uwagę na mostki termiczne. Styki poszczególnych elementów muszą być wykonane bardzo ostrożnie, w przeciwnym razie mogą prowadzić do mostków termicznych, a tym samym do dużych strat ciepła.

2) problem gromadzenia się ciepła

Dzięki specjalnej strukturze betonu komórkowego, Ytong ma niską masę akumulacji energii cieplnej. Oznacza to, że nie gromadzi ciepła, które może zostać później rozprowadzone w pomieszczeniu. Dlatego dom może się szybko nagrzać po włączeniu ogrzewania, ale także szybko schłodzić po jego wyłączeniu.

Zastosowanie materiałów Ytong podczas budowy domu może przynieść wiele korzyści. Decydując się jednak na skorzystanie z tej technologii powinniśmy być świadomi jej wad oraz tego, jak uniknąć ich niekorzystnego działania.